Liturgické barvy

15. září 2012 v 7:50 | Monika H.
Odvíjejí se od liturgického kalendáře, podle kterého se řídí katolíci, křesťané a další lidé.
Do liturgických barev je zařazeno celkem devět barev BÍLÁ, ZLATÁ, ŽLUTÁ, ČERVENÁ, FIALOVÁ, ZELENÁ, RŮŽOVÁ, BLEDĚ MODRÁ a ČERNÁ barva.
Bílá je barva světla, nevinnosti a čistoty.Používá se o slavnostech, svátcích andělů, ve Vánoční a Velikonoční době, o posvícení a o svátcích svatých, kteří nezemřeli mučednickou smrtí.Zlatá má stejný význam jako bílá.Žlutá má také stejný význam jako barva zlatá a bílá.Červená je barva lásky a krve.
Používá se na Květnou neděli, Velký pátek, svatodušní svátky a při slavení utrpení Páně, apoštolů, evangelistů a mučedníků.Fialová je barva pokání a kajícnosti.
Používá se v adventní a postní době a také při mších za zemřelé (všech věrných zesnulých).Zelená je barva naděje.Symbolizuje Kristovo zmrtvýchvstání. Používá se v liturgickém mezidobí.Růžová je barva radosti.
Vyjadřuje radost z příchodu Ježíše a z toho, že vykoupil lid. Používá se jen o 3. neděli adventní a 4. neděli postní. Může se nahradit fialovou.Bledě modrá Používá se o svátcích Panny Marie. Může se nahradit bílou.Černá je barva zármutku. Používá se při pohřbech a obecně se nahrazuje fialovou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama