Září 2012

Podzimní víly a skřítkové

27. září 2012 v 17:52
Krásný pozdní odpoledne!
V neděli jsem si byla vytvořit v Chráněné dílně Ignis podzimní skřítky a vílu. Kurz probíhal moc hezky. Odpočinula jsem si a vytvořila jsem si hezké věcičky a naučila něco nového.

Liturgické barvy

15. září 2012 v 7:50 | Monika H.
Odvíjejí se od liturgického kalendáře, podle kterého se řídí katolíci, křesťané a další lidé.
Do liturgických barev je zařazeno celkem devět barev BÍLÁ, ZLATÁ, ŽLUTÁ, ČERVENÁ, FIALOVÁ, ZELENÁ, RŮŽOVÁ, BLEDĚ MODRÁ a ČERNÁ barva.
Bílá je barva světla, nevinnosti a čistoty.Používá se o slavnostech, svátcích andělů, ve Vánoční a Velikonoční době, o posvícení a o svátcích svatých, kteří nezemřeli mučednickou smrtí.Zlatá má stejný význam jako bílá.Žlutá má také stejný význam jako barva zlatá a bílá.Červená je barva lásky a krve.
Používá se na Květnou neděli, Velký pátek, svatodušní svátky a při slavení utrpení Páně, apoštolů, evangelistů a mučedníků.Fialová je barva pokání a kajícnosti.
Používá se v adventní a postní době a také při mších za zemřelé (všech věrných zesnulých).Zelená je barva naděje.Symbolizuje Kristovo zmrtvýchvstání. Používá se v liturgickém mezidobí.Růžová je barva radosti.
Vyjadřuje radost z příchodu Ježíše a z toho, že vykoupil lid. Používá se jen o 3. neděli adventní a 4. neděli postní. Může se nahradit fialovou.Bledě modrá Používá se o svátcích Panny Marie. Může se nahradit bílou.Černá je barva zármutku. Používá se při pohřbech a obecně se nahrazuje fialovou.

Šatičky Jezulátka

15. září 2012 v 7:45 | Monika H.
O původu výroby Pražského Jezulátka z ovčí vlny jsem se zmiňovala již v minulém článku a dnes Vám povím další povídání o šatičkách pro Jezulátko.

Je-likož Jezulátko se převléká do barevných šatů podle Liturgického kalendáře musela jsem vyrobit stejné barvičky, protože co by to bylo za Pražské Jezulátko, kdyby nemělo na sobě barvičky, které má mít? Nebylo by to Pražské Jezulátko, ale nějaký paskvil co jsem vyrobila z ovčí vlny. Paskvil já mít doma nechci, chci mít hezké Pražské Jezulátko na které budu hrdá, proto postupně vyrábím šatičky takové jaké mají být. První šatičky do kterých jsem oficiálně Jezulátko obléklo jsou bílé. Bílá barva v Liturgickém kalendáři je barva světla, nevinnosti a čistoty. Používá se o slavnostech, svátcích andělů, ve Vánoční a Velikonoční době, o posvícení a o svátcích svatých, kteří nezemřeli mučednickou smrtí.
Na šatičky jsem si nejprve vytvořila barevná plátýnka a poté jsem jej sešívala a oblékala na Jezulátko jestli mu hezky sedí nebo ne, když neseděli dobře musela jsem jej upravit, po tak zdlouhavém marotonu výroby šatečků jsem dospěla skoro výborného konce. Nyní mám hotové bílé, žluté, černé, fialové a modré. Další barvičky jako jsou červená, zelená, růžová a šaty pro slavnostní chvíle což jsou šaty královské s hermelínovým límcem musím dodělat co nevidět. Co která barvička znamená v Liturgickém kalendáři Vám napíši hned v dalším článku.
Barvičky šatečků na Pražském Jezulátku naleznete k nahlédnutí v galerii Pražské Jezulátko z ovčí vlny.

Malinkou ochutnávku Vám sem k textu přikládám hned. :-)

Hezký den Vám všem.
Vaše Monika