1. máj

1. května 2012 v 11:36 |  České tradice a zvyky
Máje - tradice lásky
Stavění máje - v podvečer 1. května se ještě dnes chlapci vypravují do lesa, aby tu usekli co nejvyšší stromek(myslivci a ochránci přírody to asi nevidí rádi) a udělali i z něj do rána staročeskou májku, tradiční symbol jara. Smrček, jedličku nebo borovici oklestí a špičku ozdobí věnci, šátky, květami, pentlemi a fáborky. Celou noc májku bedlivě hlídají, protože by ji mohli přespolní podříznou a ukrást. Takovou ostudu by nikdo nepřenesl přes srdce. Kromě těchto obecních májů, které se stavějí na návsi, vztyčují někdy mládenci menší májky - vyzdobené břízky - před domy svých dívek.

1. května nad ránem bylo také v některých krajích zvykem vysypávat chodníčky lásky. Pěšinky s písku, vápna, pilin, otrub nebo kukuřičného šustí spojili domy zamilovaných dvojic. Mnohdy tak vyšlo najevo, co některým očím mělo zůstat utajeno a bylo "veselo"."Na rozloučení, mé potěšení, postavím pod okny máj!
Aby falešní lidé věděli, že jsem já chodíval k vám."
K.J.Erben, Z.Klatovská
undefined
Historie stavění májů
Nejstarší známý doklad o stavění máje je z roku 1422, kdy za postavení máje dostal hoch odměnu a to ruku děvčete. Na základě postavení máje a vzájemného slibu bylo manželství uznáno církevním soudem na pražském hradě a dne 23. června 1422 byla slavena svatba.

Kytka a věneček
V první květnovou neděli obcházeli chlapci s májkou jednotlivá stavení a děvčata jim dávala dárečky. Pak se všichni sešli na návsi nebo v hostinci a májová veselice, které se kdysi říkalo Kytka, mohla začít. Organizace taneční zábavi se ale mohla ujmout i děvčata. Obešla domy s májíčkem - stromeček na dřevěném talíři -, na který jim sousedé dávali peníze, aby bylo čím zaplatit muzikantům, za pronájem sálu i za občerstvení. Této oslavě se říkalo Věneček podle zeleného věnce, který dali dívky před hospodou přicházejícím chlapcům. Pak je požádali, aby zavěsili věnec nad dveře. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama